Ebil’in Renk Üstadı : Mehmet Ögeç

Ebil’in Renk Üstadı Mehmet Bey’e Sorduk!

Kaç senedir buradasınız?

-Dile kolay, onbeş sene oldu.

Ebil'den içeri ilk adım attığınızda ne hissetmiştiniz?

-Çok değişik bir yerde, iyi bir salonda çalıştığımı, seçkin bir yerde olduğumu hemen hissetmiştim. Elli yıllık meslek hayatımı her gün renklendirmeye devam ediyor bu salon.

Ebil'in renk üstatlarından birisiniz. Saç rengi seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli şey nedir?

-Müşterinin doğal saç rengi ve cilt tonudur. Stili, nasıl giyindiği, nasıl bir hayat yaşadığı da önemlidir ama saçı taşıyacak yer yüzdür. Yüz ve saç daimi bir uyum içinde olmalı. Doğal saç renginden bir ya da iki ton uzaklaşmak en doğrusudur ama uçlarda gezindiğimiz de oluyor Ebil'de.

Yeni bir saç rengi denendiğinde sabırlı olmak gerekir derler hep, rengin oturması ne kadar sürer?

-İki ya da üç boyadan sonra renk yerine oturur, kendini iyice gösterir. Bilinçli yapılan bir işlemle daha kısa sürede bile güzel sonuçlar alınabilir.

En iddialı platin saçlar, sarının en şahane tonları sizden soruluyor. Bildiğimiz kadarıyla Siren Ertan'ın artık imzası haline gelmiş saç rengi de sizin sorumluluğunuzda. Sarı saçla ilgili bir tavsiye vermenizi istesek?

-Sarı saç herkesin taşıyabileceği bir renk değil. Eğer koyu bir saç renginden sarıya gitmek gibi hayalleriniz varsa ilk önce saç tellerinizin sağlıklı ve dayanıklı olduğundan emin olmalısınız.

Boyalı saçlar ne kadarda bir bakım görmeli?

-Ayda bir kere en az. Yıpranma varsa, mutlaka buna yönelik kürler yapılmalı.

Düzenli müşterilerinizin saç rengini koduyla ve numarasıyla bilir misiniz?

-Tabii ki. Son yaptırdıkları rengi ezbere bilirim. Daha onlar bir şey söylemeden boyalarını hazırladığım olmuştur. Bu şekilde yönlendirmek ve renkle oynamak da daha kolay oluyor.