Işıl ışıl ve şeffaf : Sahel by Tohum

Tohum'un yaratıcısı Verda Alaton Afrika'ya ve Afrika kültürüne aşık bir tasarımcı. Doğal formlar ve yalın çizgilerle yorumladığı koleksiyonlarına bir yenisi eklendi: Sahel. Bu etnik ama şehirli koleksiyonu ondan dinleyelim.

-Yeni koleksiyonun Sahel'den biraz bahsedebilir misin?

Sahel, yaza aydınlık, ışıl ışıl, şeffaf ve serinlikle bakıyor. Kolyeler ve bilezikler ağırlıklı olarak yeşil, mavi geri dönüşümlü camlardan ve altın kaplama parçalardan oluşuyor. Tohum'un tüm tasarımları gibi yine her bir parça el yapımı ve tek. Bazı tasarımlarımda camları el yapımı ip düğümlerle ve kemik, boynuz ve ahşap gibi doğal malzemelerle birleştirdim. Birden fazla yanyana takılabilecek, gösterişli, etnik ama şehirli parçalar çıktı ortaya.

 

 

Çıkış noktan ne oldu?

-Sahel'e Batı Afrika'ya son dönemde yaptığım seyahatler ilham verdi. Bu bölgenin göçebe halklarından, beden süslemelerinden, yaşam güçlerinden, optimistliklerinden ve ışıklarından etkilendim. Aydınlık ve cüretkar, bireysel ve güçlü.

 

Sahel'in en çok hangi parçalarla kombinlenmesi hoşuna gidiyor?

-Sahel diğer Tohum koleksiyonlarından çok daha farklı olmasına rağmen, ortak noktaları kullanımdaki esneklikleri ve pek çok tarz ile kolaylıkla kombine olabilmeleri. Plaj elbiseleri ve bikinilere de yakışıyor, çok şık bir elbiseye de.

 

 

Tohum koleksiyonuna ilerleyen dönemlerde ne tarz koleksiyonlar katılacak?

-Tabii ki yine doğal malzemelerle yaratılmış tasarımlar göreceğiz. Geometri ve yalınlık her zamanki gibi ön planda olacak diyebilirim.

 

Seyahatin senin için vazgeçilmez bir tutku olduğunu biliyoruz. Bu yaz seyahat rotanda nereler var?

-Bu yaz için dileğim Asya'ya geri dönmek. Uzun senelerdir en tutkulu olduğum Afrika'ya seyahat ediyorum. Ancak Moğolistan'ı görmek son dönemlerdeki yeni dileğim.